Kennedy szerszám vélemény

Kennedy Quality Industrial Tooling

Számos kérdés merülhet fel a Kennedy szerszámokkal kapcsolatban, mint ahogy felmerült ez bennünk és olvasóinkban is. Az ő kedvükért hoztuk létre jelenlegi blog bejegyzésünket, melyben azoknak szeretnénk némi információt és tapasztalatot átadni, akik nem rendelkeznek még efajta ismeretekkel, vagy épp fontolgatják egy Kennedy szerszám megvásárlását.

Kennedy szerszámok

A Kennedy egy az iparban jól ismert, angol márkanév, melynek termékei megfelelnek a legmagasabb ipari körülményeknek is. Mint ahogy a logójukban is olvasható, “Quality Industrial Tooling”, tehát Minőségi Ipari Szerszámok magas színvonalú kínálatát ígéri. A szereléstechnika, fémszerkezetgyártás, építőipar, fémipar és további hasonló területekről kerestük meg különböző partnereinket, akiket arra kértünk, hogy véleményezzék a Kennedy szerszámok minőségét, megbízhatóságát és tartósságát, valamint ár/érték arányát. Emellett kipróbáltunk és teszteltünk mi magunk is néhány kéziszerszámot és segédeszközt.

Döbbenetes eredmény a Kennedy szerszámokról alkotott átlag vélemény

Nem okozott akkora meglepetést, hiszen mi is arra számítottunk, hogy a megkérdezett vállalkozók és ipari cégek véleménye pozitív lesz. A Kennedy szerszámok valóban a prémium kategóriába tartoznak, kidolgozottságuk a végtelenségig precíz és nagyon pontos, minőségük és a felhasznált alapanyagok pedig nem hagynak kivetni valót maguk után. Erre valójában számítani lehetett. De mi a helyzet, ha barkácsolásra kell?

Kennedy Quality Industrial Tooling
Kennedy Quality Industrial Tooling

Kennedy szerszám, érdemes barkácsolásra megvásárolni?

Kíváncsiak voltunk, hogy vajon érdemes-e megvásárolni akkor is egy Kennedy kéziszerszámot, ha csak otthoni barkácsolásra kell, hiszen nem olcsó még egy egyszerűbb eszköz sem, ha a Kennedy márkanév van ráírva. Mit tud egy Kennedy szerszám?

Nos, ez viszonylag összetett kérdés, hiszen az a legnagyobb kérdőjel ebben a dologban, hogy ki, milyen eszközökkel szeret és milyen minőségben kíván dolgozni, barkácsolni. Az biztos, hogy az otthoni barkácsolás során is előfordul alkalmanként olyan eset, hogy a megszokottnál sokkal nagyobb terhelést adunk a szerszámainknak, a villáskulcsnak, fogónak, krova készletnek, vagy épp a kalapácsnak. Férfitársaink között akadnak jónéhányan, akik cseréltek már saját autójukon például kormányösszekötőket, vagy épp féktárcsákat. Egy féktárcsát általában 150-200 ezer kilóméteren keresztül használunk, amikor oda kerülünk, hogy elkezd gyengébben fogni, karistolni, nyikorogni. Ilyenkor sajnos nincs mese, le kell cserélnünk. Egy komplett féktárcs csere bármilyen autón nagyobb költség főleg azért, mert új féktárcsák felrakásakor nem rakhatjuk vissza a régi fékbetéteket, hiszen azok a régi tárcsákhoz vannak kopva. Vennünk kell új fékbetét garnitúrákat is. Ennél fogva nem olcsó már az alkatrész sem, azonban nem egy bonyolult feladat azok beszerelése. Sokan otthon oldják meg ezt a feladatot, azonban ilyenkor szembesülnek vele (főleg egy régebbi autó esetén), hogy az a féktárcsa jó eséllyel 5-6, vagy akár több éve a helyén van érintetlenül. Az időjárás pedig nem egy hálás szerető, ez jól látszik a rozsda rétegen is. Minden csavar összerohadva és eggyé válva az alkatrészekkel. Ilyen csavarokat nem egyszerű feladat meglazítani, ezért mindenképpen javasolt csavarlazító, egy jó nagy erőkar és két erős kéz használata. Ehhez hasonló esetekben képes egy villáskulcs meghajolni, eltörni, kicsorbulni, ami nagyon bosszantó tud lenni, amikor épp az autó alatt fetrengünk.

Ilyenkor kell szembesülnünk azzal, hogy sajnos nem mindig elegendő, ha a piacon vásárolunk egy olcsó villáskulcs készletet.

Egy Kennedy villáskulcs garantáltan nem hajlik, törik, vagy csorbul, hiszen magas minőségű alapanyagokból, intenzív felhasználásra tervezett kivitelben készülnek el. Tipikusan az “örök élet +1 nap” esete főleg akkor, ha egy barkács felhasználó vásárolja meg otthoni felhasználára.

Kennedy szerszam
Kennedy szerszám

Mindenki maga tudja megítélni pontosan, hogy szüksége van egy profibb, megbízhatóbb szerszámra az adott feladathoz, vagy elegendő az olcsó szerszám is az elvégzendő munkára. Az biztos, hogy egy Kennedy szerszám annak használata során mindig megbízható, tartós és strapabíró, így bátran ajánljuk azoknak, akik az igazán minőségi és prémium megoldásokat, eszközöket és szerszámokat részesítik előnyben.

Amit a lemezhajlító, más néven az élhajlító kapcsán tudni érdemes!

A hajlítás célja

A termelési gyakorlatban sokszor szükség van arra, hogy idomanyagokat, lemezeket, csöveket megfelelő szögben vagy ívben meghajlítsunk. A hajlítás célja, hogy a képlékeny anyagú munkadarabot forgácsolás nélkül úgy alakítsuk (hajlítsuk), hogy az a műszaki rajz által megadott követelményeknek megfeleljen.

A hajlítás elmélete

A hajlítás a nyújtásnak és a zömítésnek olyan összetett művelete, amelynél az anyag külső rétege a hajlítás irányában megnyúlik, belső rétege pedig megrövidül, zömítődik.

A középső, ún. semleges réteg, amely a keresztmetszet súlypontján halad át megtartja eredeti hosszúságát. Jól szemléltethető ez a folyamat, ha a hajlítandó test felületeire hossz- és keresztirányban vonalakat rajzolunk. Hajlítás után a vízszintes vonalak a hajlítás alakját követik, a külső vonalak megnyúlnak, a belsők pedig megrövidülnek. A függőleges vonalak sugárirányban helyezkednek el.

lemezhajlitas vonalai
hajlítási vonalak

A gyakorlati vizsgálatok azt mutatják, hogy a semleges szál akkor vonul végig a munkadarab közepén, ha a görbületi sugár nagyobb, mint az anyagvastagság ötszöröse vagy egyenlő vele. A legtöbb hajlításnál a semleges szál sugara közelebb van a belső görbülethez, kb. az anyagvastagság egyharmadában fekszik.

A hosszúságváltozások folytán az anyagban belső erők keletkeznek, mégpedig a belső oldalon nyomó-, a külső oldalon húzófeszültségek. Hajlítás közben ezeket a belső erőket le kell győzni. Az erők a széleken a legnagyobbak, befelé haladva csökkennek és a semleges szálhoz érve teljesen eltűnnek (ábra). A semleges szál az az elméleti határvonal, ahol sem húzó-, sem nyomófeszültség nem keletkezik, hajlítás után is megtartja az eredeti hosszát, ezért a hajlítás előtti hosszúság (kiterített méret) számításának alapja.

A hajlításhoz szükséges erő és keresztmetszeti területétől függ, hanem ennek alakjától is. Minél messzebb vannak a keresztmetszet szélei a semleges száltól, annál nagyobb erő szükséges a munkadarab meghajlításához.

Hajlítás fajtái

Megkülönböztetünk hidegen és melegen való hajlítást. Hajlításkor az anyagot alkotó kristályok a külső erők hatására egymáson elcsúsznak. Az anyagrészecskéket a húzóerő megnyújtja, a nyomóerő viszont zömíti. Ez azonban csak képlékeny anyagoknál lehetséges, amelyeknek részecskéi a kristályfelületek mentén elcsúsztathatók anélkül, hogy egymás közötti összefüggésüket elveszítenék.

A hajlításkor keletkező húzó- és nyomófeszültségek az anyag keresztmetszetét megváltoztatják. Tömör keresztmetszet esetén a keresztmetszet alakja megváltozik. A hajlítás keresztmetszetének alakváltozása függ:

  • a hajlítási sugártól (minél kisebb a hajlítási sugár, annál nagyobb az alakváltozás)
  • a hajlítási szögtől (minél kisebb a hajlítási szög, annál nagyobb az alakváltozás)
  • a munkadarab vastagságától (minél nagyobb a munkadarab vastagsága, annál nagyobb az alakváltozás)

Minél nagyobb az anyag alakváltozása, annál nagyobb változás megy végbe a szemcseszerkezetben.

Az ennek következtében fellépő belső feszültségek az anyag szilárdsági tulajdonságait annyira csökkenthetik, hogy az selejté válik. A feszültségek melegen való hajlítással, vagy utólagos hőkezeléssel csökkenthetők.

Hajlításkor figyelembe kell venni az anyag rugalmasságát, mert a hajlítóerő megszűnése után minden anyag kissé visszarugózik. Meghatározott hajlítási szög elérésére tehát kissé túl kell hajlítani a munkadarabot. A túlhajlítás mértékét próbahajlítással állapítjuk meg.

Az anyagnak a hajlítással szemben való ellenállását hajlítás előtt hevítéssel csökkenthetjük. Ezért nagyobb keresztmetszetű anyagok hajlítását melegen végezzük el.

Lemezek hajlítása lemezhajlító berendezéssel

Nagyobb lemezek hajlítása gyorsan és pontosan végezhető a lemezhajlítógépen. A hajlítást a következő módon végezzük: a lemezt az előrajzolásnak megfelelően a hajlítógép alsó és felső befogópofái közé helyezzük. A két pofát csavarorsóval összeszorítjuk. Ezután a hajlítópofa elforgatásával a felső befogópofába helyezett léc körül meghajlítjuk a lemezt. A hajlítás szöge attól függ, hogy a hajlítópofát mennyire forgatjuk el. A felső pofa betétlécei cserélhetők (szegmenses élhajlító esetén a hajlító szegmensek, vagy hajlító bélyegek is cserélhetők), s így az tetszés szerint lekerekített, vagy éles sarkú hajlítások készítésére alkalmas.

szegmenses élhajlító
elhajlito belyeg/elhajlito prizma
élhajlító bélyeg/élhajlító prizma

Tömegben gyártott alkatrészek hajlításához nagyon gazdaságos és időhatékony megoldást jelent egy élhajlító gép.

A hajlítószerszám bélyegből és hajlítópárnából áll. A munkadarabot a lefelé haladó bélyeg a hajlítópárnába (matricába) sajtolva hajlítja meg.

élhajlító gép hajlítás közben

Ez a megoldás főként ipari szinten a leggazdaságosabb és leggyorsabb hajlítási módszer. Az egyszerűbb kézi élhajlító berendezéseken túl léteznek hidraulikus élhajlító berendezések, melyek rásegítést képesek biztosítani a kezelő számára hajlításkor, de léteznek akár teljesen automatikus, cnc vezérléssel ellátott élhajlítógépek is.

hidraulikus elhajlito
hidraulikus élhajlító

 

Egy ilyen cnc élhajlító gép adott esetben több milliós beruházás lehet egy alkatrészgyártó, vagy szerkezetgyártó vállalt számára, azonban néhány éven belül biztosan megtérülő befektetést jelent az e-fajta élhajlító gépek gyorsaságának és termelékenységének köszönhetően.

Bővebb információkért lemezhajlító berendezésekkel kapcsolatban javasoljuk felkeresni a lemezhajlítógép.hu (www.lemezhajlitogep.hu) weboldalt is.