Csinálj otthon hegesztőgépet

Egy igazi barkács jellem biztosan eljátszott már a gondolattal, hogy nem is olyan bonyolult szerkezet egy hegesztőtrafó, miért ne lehetne otthon összerakni. Ez valójában pontosan így igaz és sokkal egyszerűbb, mint azt gondolná az ember.

Mire van hozzá szükség?

Nem kell hozzá más, mint egy régi mikrohullámú sütő, egy kevéske lakozott rézvezeték, egy hegesztőpisztoly és egy hegesztőcsipesz. Mindezekből eltudjuk készíteni saját hegesztőnket, amelynek javításával sem lesz problémánk a jövőben, hiszen a szerkezet egyszerű elemekből áll kevés hibalehetőséggel.

használt mikrohullámú sütők

Hogyan kezdjek neki?

Ha megvan még otthon a régi, elromlott, vagy lecserélt mikród, akkor szerencsés vagy. Ha nincs sebaj, menj el a legközelebbi méh telepre és szerezz be egyet fillérekért. Szereld ki belőleg a benne található 220 V-os transzformátort és a tápkábelt. Keríts valahonnan egy hosszab réz huzalt, aminek lakkozottnak és szigeteltnek kell lennie. Lehetőleg sodrott rézhuzalt keress, ami nehezebben törik meg és jó tartással bír. Méretét tekintve elegendő egy vékonyabb, 3-4 mm keresztmetszetű rézhuzal is. Ezen felül még egy kapcsolóra lesz szükséged a hegesztőgép ki-be kapcsolásához, amit a mikróból is kiszerelhetsz. Ha mindezek megvannak, kezdődhet a hegesztőgép összeépítése.

Hegesztőgép építése házilag

Kezdj a trafóval. Egy mikrohullámú sütő transzformátorának felépítése egyszerűen és tömören a következő. Áll egy zárt vasmagból, ami általában egy “E” vasmag. Továbbá a rajta található réztekercsekből (primer tekercs és szekunder tekercs). A primer tekercs kapja a bemenő áramot, amely a szekunder tekercsben gerjesztett mágneses fluxus hatására feszültséget indukál. Ha pedig a szekunder kapcsokat rövidrezárjuk, a körben áram folyik (a traszformátor működéséről bővebben).

Egy vasfűrésszel vágd le a trasznszormátor szekunder tekercsét és szedd ki a vasmagból.

hegesztőtrafóhoz vasmag
vasmag lefűrészelése
hegesztőtrafó szekunder tekercse
lefűrészelt szekunder tekercs

Ezután fogd a rézhuzalt és tekercseld fel a vasmagra, a lefűrészelt szekunder tekercs helyére két egymást fedő sorban.

hegesztőgép szekunder tekercs felcsévélése
feltekercselt vasmag

Figyelj a menetszámra, lehetőleg 8-10 menetnél többet ne csévélj fel egy sorba, valamint összesen két sorba tekerd fel a huzalt. Ha ez meg van, igazából készen is van a hegesztőgéped. A bemenő oldali, azaz a primer tekercs kapcsaira (használhatsz sorkapcsot is) forraszd rá a mikróból kiszerelt tápkábelt (ügyelj a pozitív és negatív pólusokra). A trafó és a tápkábel vezetékei közé iktasd be a kapcsolót is, így biztonságosabban tudod tesztelni a gép működését. Ha ez meg van, a szekunder tekercs kivezetései közé rakj egy darab drótot, vagy fém rugót, vagy bármit ami fémből van. Ha az előbb felszerelt kapcsolót bekapcsolod és nincs sehol kontakt hiba, akkor a szekunder tekercs két vége között elhelyezett fémtárgy megolvad, szikrázik, lényegében itt már hegesztesz.

Ha mindezzel megvagy, akkor már csak az esztétikai feladatok vannak hátra. Ha igényesebb külsőt szeretnél a gépnek, érdemes finomabb felületű fadeszkákkal építeni neki egy dobozt. A dobozban kivághatod a kapcsoló, a testkábelek és a tápkábel bemenő furatait, valamint a szellőző nyílásokat. Ha van egy régi számítógép ventillátorod, akkor azt érdemes felszerelni hűtésnek és akár egy külön kapcsolót csinálni neki is. Célszerű az egyik oldalt teljesen nyitottan hagyni, így a szellőzés sokkal hatékonyabb, valamint könnyen hozzáférhető, ha javítani akarjuk.

Egy mikró transzformátorának felhasználásával (a transzformátor paramétereitől függően) 6-14 V-os feszültség nyerhető. Amennyiben nagyobb feszültségre és ezáltal nagyobb áramerősségre volna szükségünk, több mikró trafóját is felhasználhatjuk. Ezesetben csak annyi a dolgunk, hogy mindegyik trafó szekunder tekercse helyére sorba csévéljük a rézhuzalt, valamint sorba kötjük a primer tekercseket is. Ezesetben már egy vastagabb, 5-8 mm keresztmetszetű huzalra lesz szükség. Az alábbi rajz segít ennek megértésében.

DIY hegesztő
hegesztőgép házilag

A fenti példával akár 200-300 V feszülstég is összehozható, amely már nem szűkölködik áramerősségben sem.

hegesztogep transzformatorokbol
több transzformátorból készülő hegesztőgép

Hangsúlyozzuk, hogy mindenki kellő tapasztalattal, saját felelősségére és a szükséges villamos ismeretek birtokában kezdjen neki egy ilyen hegesztőgép ősszeállításának. Senkit sem bíztatunk ilyen házilag gyártott eszközök elkészítésére, hiszen egy egyszerűbb hegesztőgép potom összegekért megvásárolható akár a piacon is. Ráadásul a mai gépek már inverteresek is, ami azt is jelenti, hogy nem szükséges egy erősebb, inverteres hegesztő készülékbe hatalmas trafót építeni. Az inverteres technológiának köszönhetően az alapgépek általában vállra akaszthatóak, súlyuk körülbelül 4-5 kg között van, ami kimondottan előnyös főleg akkor, ha a magasban hegesztünk vele.

Érdemes ezeket átgondolni, mielőtt belevág valaki egy ilyen házilag készült hegesztőgép elkészítésébe.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció