A lakatos, vagy hegesztő mestereknek, valamint a lelkes barkácsolóknak és akik szeretnek fémmegmunkálással foglalkozni, már-már megszokott téma lehet a hegesztő mágnesek világa.
Korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, hogy a hegesztő mágnes használata milyen sokat segíthet a hegesztési munkálatok közben. Mostani cikkünkben inkább arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mire érdemes odafigyelni egy ilyen hegesztési munkadarabtartó mágnes megvásárlása előtt. Egy beállító mágnes hegesztéshez ugyanis olyan, mint egy kitartó és megbízható kolléga, aki mindig ott van, ha valamit tartani kell hegesztés közben, de soha sem kérdez vissza. Valószínűleg minden főnök álma egy ilyen kolléga, hiszen még fizetést sem kér a munkájáért cserébe.
Ha már használt valaki ilyet, akkor számára nem kell bemutatni ezeket az eszközöket. Nagyon sok segítséget képes adni munka közben és effektíve olcsó lakatos szerszámokról van szó. Egyes részletekre érdemes egy kicsit jobban oda figyelni, mivel hegesztő mágnes és hegesztő mágnes között is van különbség.
Mire figyelj elsőként egy hegesző mágnes láttán?
Elsőként és talán az egyik legfontosabb tényezőkét arra érdemes oda figyelni egy hegesztő mágnes, más néven pozicionáló, vagy beállító mágnes esetében, amire a férfiak általában mindig oda is figyelnek, ha nőkről van szó. Ezek pedig a formák és az alakzatok. Érdemes első pillantásra felmérni, hogy aminek párhuzamosnak kell lennie, az párhuzamos, aminek merőlegesnek kell lennie, az pedig valóban merőleges legyen. Silányabb minőségű hegesztő mágnesek esetében ugyanis előfordul, hogy két egymással szemközti él nem párhuzamos, vagy akár szabad szemmel is látható eltérései vannak. Ilyen eltérések lehetnek még például, ha a 30º-ot bezáró sarkok szöge valójában csak 29º-os, a 90º-os sarok pedig valójában 91,2º-os, és így tovább. Ezek olyan apró eltérések, hogy szabad szemmel nem könnyű észre venni viszont, ha épp egy boltban nézegetjük ezeket a termékeket, akkor egyszerűen nyomjuk oda a falhoz, vagy a polc sarkához, vagy bárhová, ahol szemmel láthatóan, viszonylag pontos derékszögek és párhuzamok vannak, így lényegében ellenőrző sablonként tudjuk azokat felhasználni. Plusz egy jó megoldás lehet még az is, ha két hegesztő mágnest illesztünk egymáshoz, azonban ha mindkét mágnes kidolgozása egyformán pontotlan, akkor még az is előfordulhat, hogy jól fog illeszkedni.
A legpontosabb ellenőrzés persze az, ha zsebben tartunk egy kisebb és megbízhatóan pontos derékszöget, amivel egész precízen meg tudjuk majd állapítani, hogy valóban pontos és precíz hegesztő mágnesekről van szó. Ezek a lehetőségek természetesen nem állnak rendelkezésünkre az internetes vásárlás során, cserébe azonban minden internetes áruházban 14 napos elállásunk van, így nyugodt szívvel megrendelhetjük a termékeket. A kiszállítástól számított 14 napon belül elállhatunk a vásárlástól és visszaküldhetjük a megrendelt terméket, bármilyen indoklás nélkül. Ez bőven elegendő, talán még túl sok is arra, hogy kibontsuk és lemérjük azt, hogy tényleg olyan hegesztő mágnes került a birtokunkba, amivel precízen tudunk majd dolgozni.
Mire érdemes még odafigyelni hegesztő mágnes vásárlásakor?
Tudni kell a hegesztő mágnesekről, hogy felépítésüket tekintve valójában két darab precízen kivágott fémlemezről, egy erős mágnesről és néhány csavarról van szó alapesetben. Nem egy túlbonyolított szerkezet, akár mi magunk is el tudjuk otthon készíteni akár egy régi, nem használt hangszóróból kioperált mágnesből. Akár mi magunk készítjük, akár a boltban vásároljuk meg nagyon fontos, hogy az egymással szemben lévő fémlemezek (amelyek a mágnest közrefogják) tökéletes másai legyenek egymásnak, tehát precíz kidolgozottságot igényel. Ha nem megfelelő pontossággal vágták ki és munkálták meg a fémlemezeket, akkor előfordulhat, hogy a mágnes több élét használva nem fog megfelelően és precízen illeszkedni, tartani, melyből kifolyólag az elvégzett munka is garantáltan pontatlan lesz majd. Ezt szintén ellenőrizni tudjuk a szoba sarkában, vagy egy polcelem szélén de, ha biztosra akarunk menni, akkor használjuk ismét a fentebb említett derékszöget, az biztosan nem fog tévedni.
Mi van még?
Még egy említésre méltó részletre érdemes odafigyelni. Egy vásárolt hegesztő mágnes esetében a két fémlemezzel közrefogott mágnest és a rögzítő csavarokat általában bakelit, vagy valamilyen hőálló műanyagból készült oldal borítással készítik. Erre azért van szükség, hogy a hegesztés és lakatos munkálatok során keletkező fémpor, fémreszelék és apróbb fém darabok ne tudjanak bejutni a mágneshez, onnan ugyanis nagyon nehéz lenne kitakarítani. Érdemes ellenőrizni ezeknek a borításoknak az illeszkedését, mivel tökéletesen kell fednie a két fémlemez közötti hézagot. Ha nincs tökéletes fedés, akkor előbb-utóbb megtelik, beleakad, vagy beleragad valamilyen fém hulladék, ami adott esetben nehezitheti is a hegesztő mágnes használatát. Általában “vályú szerű” kialakításuk van, ami akkor megfelelő, ha se nem túl mély, se nem túl sekély. Így optimális hely marad a forgács és egyéb fémhulladékok számára, tehát nem kell túl gyakran takarítanunk azt, valamint nem képes összegyűjteni annyit, vagy akkora darabokat, hogy a hegesztő mágnes használatát akadályozza, vagy nehezítse.
Érdemes tehát ilyen apróságokra és részletekre figyelni egy hegesztő mágnes megvásárlása, vagy legyártása esetén. Egy jobb minőségű, alapszintű, profi barkács hegesztő mágnes ára manapság már nem egy hatalmas összeg. 700 Ft – 1500 Ft közötti ellenérték fejében már egy Yato hegesztő mágnest is megvásárolhatunk.
A felső határ persze itt is a csillagos ég, hiszen egészen speciális, ipari hegesztő mágnesek is léteznek, akár több százezer Forintért. Mindenki a saját igényei és felhasználása alapján tudja kiválasztani a maga számára optimális árral rendelkező hegesztő mágnest.