Barkács alapszabályok kezdőknek

Sokunk szereti, vagy szeretné maga megoldani az otthoni és a ház körüli feladatokat, kisebb átalakításokat és módosításokat. Legyen az egy ablakcsere, zárcsere, kutyaház, vagy akár valami nagyobb volumenű feladat, mint például egy előtető felépítése házilag. Nem minden esetben indokolt szakembert hívni, ha meg van hozzá a kellő gyakorlatunk és szaktudásunk. Egyszerűbb feladatok esetében főként a gyakorlati rész az, ami meghatározó, hiszen az elméleti rész könnyedén megtanulható. Ehhez számtalani Youtube videóval találkozhatunk az interneten, melyek általában egész jól bemutatják a számunkra aktuális eljárást, szerelési módot, vagy bármit, amire épp rákeresünk.

A gyakorlati rész az, ami nagyobb figyelmet igényel, hiszen a gyakorlatlan kezek sokszor galibát, vagy akár sérüléseket is okozhatnak. Érdemes néhány alapvető barkács tippet szemelőtt tartaniuk azoknak, akik tapasztalat híján szeretnének belevágni egy otthoni, csináldmagad ötlet megvalósításába.

Ha elsőre nem sikerül, ne add fel!

Egy kezdő barkácsolónak eleinte számos kudarcot kell kiállnia, hiszen tapasztalatlansága lévén nem is sikerülhet minde elsőre jól. Fontos a kitartó hozzáállás és az akaraterő. Ha belevágtál és már sokadjára sem akar összejönni, végy mély levegőt, üllj le az asztalhoz, vesd papírra az elképzeléseidet és próbáld megtalálni, hogy hol hibázol. Ha végképp nem jutsz előrébb, keress egy a témában jártas ismerőst, vagy családtagot, esetleg távolabbi rokont. Ők biztosan szívesen segítenek majd. Ha pedig nem találsz ilyen ismerőst, még mindig felveheted a kapcsolatot egy szakemberrel. Ha ügyesen forgatod a szavakat, tőle akár telefonon keresztül, teljesen ingyen is megtudhatsz olyan fontos tényezőket, amik addig elkerülték a figyelmed. Persze tudni kell felismerni és belátni azt is, ha egy feladat szakirányú végzettséget igényel, hiszen ilyen esetekben mindenképpen javasolt kihívni egy szakembert.

Viselj védőfelszerelést

Barkácsolás közben sokminden történhet, figyelni kell a pattogó fa- vagy fémdarabkákra, a szikrákra, vagy például hegesztés közben az olvadék fröcskölődésére. Ezek számos veszélyt jelenthetnek szemünk, bőrünk és egészségünk épségére. Nem kell tartani ezektől a veszélyektől, ha mindig megfelelő védőfelszerelésekkel rendelkezünk.

  • használj védőkesztyűt és védőszemüveget, ha olyan munkát végzel, ahol repkedő darabkák, szikra és egyéb veszélyes anyagok jelenthetnek balesetveszélyt
  • ha hangos gépekkel dolgozol, használj füldugót, vagy fülvédőt
  • hegesztéshez használj hővédős hegesztő kesztyűt, hegesztő kámzsát, hegesztőpajzsot, hegesztő kabátot
  • poros, füstős körülmények között, vagy például alumínium hegesztésnél mindig használj megfelelő szűrővel ellátott védőmaszkot és persze gondoskodj az alapos szellőztetésről is
védőfelszerelések
munkavédelmi felszerelés

Figyelj oda az elektromos kábelekre

Ha elektromos barkácsgépet használsz, mindig ellenőrizd annak állapotát. Lehetőleg hűvös és száraz helyen tárold barkácsgépeidet és persze mindig győződj meg róla, hogy nem-e szakadt meg valahol a kábel szigetelése, vagy nincs-e valahol kontakt hiba a készüléken.

Használatuk közben ügyelj arra is, hogy a kábel soha ne lógjon bele a munkatérbe, ahol épp dolgozol, valamint tartsd rendezetten és átláthatóan magad körül az eszközöket és elektromos kábeleket. Nagyon veszélyes bukdácsolni a hosszabbítóban, ha épp egy sarokcsiszolót tartasz a kezedben, ami ráadásul még be is van kapcsolva. Rendezd el úgy a kábeleket és a használni kívánt szerszámokat, hogy munka közben semmi ne legyen útban.

Tanulj mások hibájából

Mielőtt belekezdesz valamibe érdemes annak alaposan utána nézni, vagy kérdezősködni a témában, kiváltképpen, ha még nincs benne tapasztalatod. Tanulj mások hibájából, amit általában szívesen megosztanak az emberek egymással főleg akkor, ha az egy kedves ismerős, vagy családtag. Érdemes megkérdezni őket hogyan csinálták és milyen eszközöket használtak, vagy milyen megoldást alkalmaztak. Ezzel időt nyerhetsz és sok bosszúságtól is megkímélheted magad.