Tudod mi történik hegesztő inverter használata során?

Következő cikkünket első sorban azok figyelmébe ajánljuk, akik elméleti szinten érdeklődnek és ismerkednek a bevont eIektródás hegesztéssel és annak alapjaival. Írásunk barkácsolóknak készült, akik szeretnének jobban megismerkedni a hegesztéssel. Számukra sokat segíthet megérteni, hogy mi miért történik hegesztés közben.

Mi történik a bevontelektródás hegesztő használatakor?

A bevontelektródás ívhegesztéshez szükséges energiát minden esetben valamilyen áramforrás biztosítja, amely lehet egyenirányító, transzformátor, vagy generátor (inverteres hegesztő, vagy hagyományos hegesztőtrafó). A hegesztés végezhető egyenárammal, vagy váltóárammal.
Egyenáramú hegesztéskor az elektróda csatlakozhat az áramforrás negatív pólusához (egyenes polaritás), vagy pozitív pólusához (fordított polaritás). A hegesztőív a bevont elektróda és a munkadarab között ég, megömlesztve ezzel a hegesztendő alapanyagokat közben leolvasztva az elektródát. A bevonatból képződő gázok védőhatása alatt, az elektródáról leváló fémcseppekből áll össze a hegvarrat, miután azok megdermedtek.
bevontelektrodas ivhegesztes elve
Bevontelektródás ívhegesztés elve
Üresjáráskor a bekapcsolt hegesztő-áramforrás pólusai között üresjárati feszültség mérhető (U). Az ív begyújtása az elektróda és a munkadarab érintkézésekor történik meg. Nagyobb üresjárati feszültség esetén az ívgyújtás könnyebben létrejön. Az ívgyújtás fázisa két, egymástól jól elkülöníthető részre bontható.

Bevontelektródás ívhegesztő elsődleges ívgyújtása

Az elsődleges ívgyújtás a hideg munkadarabon rövidzárás útján végbemenő folyamat. Elsődleges ívgyújtáskor koppintásos módszerrel a munkadarabhoz érintjük, így az elektróda felizzik. Ekkor a feszültség megközelítőleg nullára esik, az áramerősség pedig az állandósult zárlati áram értékét veszi fel. Az elektróda felemelésekor a felizzott elektródából elektronok lépnek ki ionizálják az ívatmoszférát és létrejön az ív, így kialakul a hegfürdő. Az áramerősség és a feszültség felveszi a beállításnak, illetve az ívhossznak megfelelő értéket. Ezt követően megindul a cseppleválás (fémátvitel), amely lehet finomcseppes (rövidzárlatmentes), vagy durvacseppes (rövidzárlatos).

Bevontelektródás hegesztő inverter másodlagos ívgyújtása

A másodlagos ívgyújtás a rövidzárlatos cseppleválást követő, izzó anyagon végzett ívgyújtás, azaz az ívkeltés. Ha az ívgyújtás első szakasza sikeres, akkor az állandósult feszültségértéknél legalább 1,5-szer nagyobb nagyobb feszültség már elegendő az ív másodlagos gyújtásához. Az áramkör egy kis térfogatú, olvadt fémrészen záródik. Az elektróda emelésével ez a fémrész megnyúlik, majd a hőmérséklet növekedés és az erőhatások következtében leszakad és ismét kialakul az ív. A fémcsepp leválását elősegíti az áram által átjárt vezető körül kialakuló mágneses mező is. Ennek hatása, hogy igyekszik az olvadó elektródavéget összeszűkíteni és azt cseppként leválasztani.
bevontelektrodas hegesztes folyamata
Bevontelektródás ívhegesztés ömlesztő folyamata
Reméljük cikkünk segített méllyebben megérteni és megismerni a bevontelektródás hegesztés alapjait és mindenki a saját hasznára tudja fordítani a lehető legeredményesebben.
(Cikkünk alapjául szolgált Dr. Kovács Mihály, Hegesztés című könyve, melyet szívből ajánluk mindenkinek, aki szeretné megérteni a hegesztés folyamatát, szeretne megismerkedni a különböző hegesztési módok elméleti hátterével és szeretne méllyebb tudásra szert tenni a hegesztő szakma területén) 

Hegesztés varrat repedés nélkül

Gyakorló hegesztő számára hasznos információ lehet, hogy miért reped meg egy hegesztési varrat. Ez akkor is előfordulhat, ha esztétikailag kifogástalan varratot készítettünk.

Hegesztés során nem elegendő mindig csak a külalakra odafigyelnünk, rendelkeznünk kell némi anyagismerettel, vagy kellő mennyiségű tapasztalattal.

Hegesztesi varrat repedes
Hegesztési varrat repedés

Egy hegesztési varrat megrepedése, eltörése eredhet például rezonanciából, mechanikai igénybevételű varratok esetében. Ilyen varrat lehet például egy bicikli vázon, egy autó futómű szerkezetében, vagy bárhol ahol rezgések és feszültségek keletkezhetnek az anyagban. Ha pedig már a feszültségnél tartunk, akkor érdemes ezzel is foglalkozni.

Elrepedt hegesztes
Elrepedt hegesztés

Az egyes alapanyagok, acél, alumínium és azok ötvözetei hegesztése során a hirtelen fellépő hőhatás eredményeként úgynevezett feszültség keletkezik az anyag kristály szerkezetében, vagy másnéven szemcse szerkezetében. Ez egy afféle nyomás/tágulás szerű viselkedése az adott fém fajtának, melyet kellő ismeretek birtokában tudunk megfelelően kezelni. Az alumíniumot és annak különböző ötvözeteit hegesztés előtt előmelegítéssel kezelik, a hegesztés befejezésekor pedig utómelegítik, ami lényegében utóhűtésnek is nevezhető. Mivel a hőmérséklet különbség csökken a hegesztéskor fellépő hőhatás és a hegesztendő munkadarab hőmérséklete között, ezzel a módszerrel feszültség mentesíteni lehet az adott munkadarabot, megőrizve az anyag belső szerkezetének felépítését és stabilitását. A végeredmény pedig egy megbízható és tartós hegesztési varrat lesz. Felületi feszültség szempontjából érzékenyebb anyagok például az Almg5, AlSi alumínium ötvözetek, vagy az alumínium öntvények, de számos acél fajtánál is előfordulhat egy hegesztési varrat megrepedése.

A feszültség mentesítésen túl sok múlik még a hegesztőpisztoly megfelelő dőlésszögén, az elektróda távolságán, a hegesztés irányán, a hegesztések sorrendjén, vagy a hozaganyag típusán is. Fontos, hogy mindig megfelelő alapossággal készítsük elő, tisztítsuk meg, gyököljük a hegesztési varrat helyét. Érdemes használni repedés vizsgáló sprayt, illetve számos egyéb lehetőség közül is válogathatunk hegesztő sprayk terén, mint például fröcskölésgátló, vagy letapadásgátló sprayk.

Hegeszto spray hasznalata
Hegesztő spray használata

Mindenképp alaposan nézzünk utána és kérdezzünk a helyi szakiktól, tapasztaltabb ismerősöktől, tájékozódjuk az internetes fórumokból, szakértőktől, vagy szerezzünk be valamilyen szakmai oktatóanyagot, mielőtt tapasztalat nélkül vágunk bele a hegesztés világába.